Tilgjengelighet til felles OVTilgjengelighet til felles OV

Tilgjengelighet til felles OV

Undrende montør
Undrende montør

Hei. Lurer på dette med tilgjengelighet dersom det skal etableres hybel i eksisterende bolig med eget sikringsskap og egen måler. Er det da tilstrekkelig at felles OV står i hoveddelen? Eller må inntak splittes i 2 stk OV-vern hvor kapasiteten deles? I dette tilfellet 2 stk. OV på 3x32 a til hver del?

Re: Tilgjengelighet til felles OV

Elektro
Elektro

Eget skap og måler for en hybel gir ingen mening. En hybel deler jo som regel bad/kjøkken med hovedenheten. 

Er det en hybel så leier man ut en del av sin egen boenhet. Da gjelder ingen slike regler. 

Re: Tilgjengelighet til felles OV

Undrende montør
Undrende montør

Kall det gjerne for kjellerleilighet heller Egen inngang, eget kjøkken,bad,stue, og soverom. Skal leies ut, men ikke seksjoneres ut som egen boenhet

Re: Tilgjengelighet til felles OV

Re: Tilgjengelighet til felles OV

Ut i fra din beskrivelse bør ny leilighet ha eget OV.

Re: Tilgjengelighet til felles OV

Undrende montør
Undrende montør

Da vil altså dette i praksis bety egen stikkledning, som igjen medfører 399 skap?  Dette mener jeg høres litt urimelig ut når dette vel er utvidelse av ekisterende anlegg?Det holder altså ikke med OV i Hovedddel og Lastbryter i underfordeling? 

Re: Tilgjengelighet til felles OV

Re: Tilgjengelighet til felles OV

Du bør avklare løsning med netteier.

DSB beskriver ikke absolutt krav til å følge NEK 399 ved ombygging/endring, ref. Elsikkerhet nr. 86.

Re: Tilgjengelighet til felles OV

Undrende montør
Undrende montør

Takk for svar Hans Olav.Avklaring allerde gitt fra netteier er at 399 skap ikke er påkrevd da eksisterende stikkledning benyttes.

Det jeg egentlig var ute etter en avklaring på var om et felles ov til begge skap plassert i utleier sin del kunne være i strid med fel paragraf 16 hva angår tilgjengelighet for begge abonnenter  Samtidighetsfaktorer tatt i betraktning mener jeg at et felles ov er mer hensiktsmessig enn å måtte dele opp i 2 mindre ov hvor det ene sitter i hovedfordelingen og det andre i underfordelingen.

Re: Tilgjengelighet til felles OV

Re: Tilgjengelighet til felles OV

Etter min vurdering er ikke beskrevet løsning et brudd på § 16 i FEL.

Er du fortsatt usikker er det helt greit å ta en prat med lokalt eltilsyn, for å avklare hva de mener om saken.

Re: Tilgjengelighet til felles OV

Elektro
Elektro

Jeg tenker man ikke trenger eget OV her. Man leier her ut en del av sitt eget hus. Da kan man gjøre mer som man selv vil, når det er gjennomgang mellom enhetene. Typisk en låst dør. Da gjelder heller ikke krav til brannskille osv. Da gjelder mer hva man syns er praktisk løsning. 

Rent praktisk så vil OV kun kunne bli overbelastet når begge enhetene bruker mye strøm. Det vil si at begge enhetene er hjemme.

Større sannsynlighet ar OV på 32 ryker for en enhet, enn 63 for begge. 

Re: Tilgjengelighet til felles OV

Trådstarter
Trådstarter

Da er vi av samme oppfatning hva gjelder risikovurderingen "Elektro". :)

Re: Tilgjengelighet til felles OV

Re: Tilgjengelighet til felles OV

Så lenge netteier har mulighet til å stenge strømmen til hybelleiligheten, uten å stenge hoveddelen av boligen, så er dette ok.

Re: Tilgjengelighet til felles OV

Trådstarter
Trådstarter

Da detter jeg litt av igjen. Ja, netteier kan stenge strømmen til utleiedelen ved å gå inn i boenheten og legge ut lastbryteren. Felles OV står inne i huset i utleiers del. Om netteier må ha tilgang uten å gå inn i huset så må alt flyttes ut til inntakskap på grunnmur, og da er det jo i praksis 399 som gjelder.  Kan ikke huske å ha sett dette blitt praktisert på eksisterende boliger hvor det bygges leilighet i kjelleren, men mulig jeg tar feil..

Re: Tilgjengelighet til felles OV

Re: Tilgjengelighet til felles OV
Sitat
Trådstarter skrev:

Da detter jeg litt av igjen. Ja, netteier kan stenge strømmen til utleiedelen ved å gå inn i boenheten og legge ut lastbryteren. Felles OV står inne i huset i utleiers del. Om netteier må ha tilgang uten å gå inn i huset så må alt flyttes ut til inntakskap på grunnmur, og da er det jo i praksis 399 som gjelder.  Kan ikke huske å ha sett dette blitt praktisert på eksisterende boliger hvor det bygges leilighet i kjelleren, men mulig jeg tar feil..

Får bare gjenta det jeg skrev tror jeg :-).

Så lenge netteier har mulighet til å stenge strømmen til hybelleiligheten, uten å stenge hoveddelen av boligen, så er dette ok.

Altså; om lastbryteren kan plomberes er dette ivaretatt.

Re: Tilgjengelighet til felles OV

Trådstarter
Trådstarter

Du er på hugget Hans Olav! :) Takk for avklaring på det! 

Jobbe i Trainor?

Trainor AS fraskriver seg ethvert ansvar for hendelser og skader, herunder følgeskader som måtte oppstå som følge av feiltolking av innholdet i eller feil i innholdet i dette fagforumet eller i de interaktive kurs det er forbindelse til.

Vi beklager! Trainor.no støtter dessverre ikke lenger eldre versjoner av Internet Explorer.

Oppgrader til en nyere versjon her eller bytt nettleser, feks. til Google Chrome.

For mer informasjon eller hjelp, kontakt oss.

Trainor behandler personopplysninger og benytter cookies. Les mer her.
nor